Поттикнува раст на косата – Оваа билка дава и одлична арома на јадењата

Поттикнува раст на косата – Оваа билка дава и одлична арома на јадењата

Рузмаринот е лековита медитеранска билка која дава неодолива арома на јадењата, особено на месото. Се употребува како зачин, а има и многу здравствени придобивки од него.

Рузмаринот помага за превенција на рак на дојка, цревата и кожата, а ублажува и тегоби и болки.

Помага при грчеви во цревата и желудникот, а помага и за менструални болки.

Влијае за намалување на стресот, а исто така го поттикнува и растот на косата и го чува нејзиното здравје и сјај.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и редовна консумација на лекарствата препишани од лекар. Доколку имате посериозни симптоми, задолжително посетете доктор.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Печурки и лук со рузмарин

Леб со рузмарин

Пилешко со маслинки и рузмарин

Рузмарин за концентрација и помнење

Пилешко со сланина и рузмарин