Необични мафини со коприва

Необични мафини со коприва

Вкусни, мали залаци – необични мафини со коприва…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 дл масло
 • 200 гр фета сирење
 • 100 гр кисела павлака Пекабела
 • 200 гр обварени и исечкани коприви
 • сол
 • 250 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 дл млеко
 • семки од сусам

Начин на подготовка:

 1. Обварете ги копривите и ситно исечкајте ги.
 2. Разматете 2 јајца, додајте масло, кисела павлака, сирење, брашно, прашок за печиво, млеко и коприви.
 3. Добро соединете и масата ставете ја во калап за мафини претходно намастен со масло. Посипете со семки сусам.
 4. Печете на 180 степени 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула