Деликатесни солени бомбици – Се прават за 10 минути

Деликатесни солени бомбици – Се прават за 10 минути

Направете ладно предјадење или мезе за само пет минути дома.

Ова е рецептот, како и начинот на подготовка:

Состојки:

  • 3 конзерви туна
  • 150 гр маргарин
  • 150 гр сусам
  • 100 гр кашкавал
  • малку магдонос

Начин на подготовка:

  1. Се пржи сусамот на масло на оган, и постојано се меша со дрвена лажица.
  2. Се сече ситно кашкавалот, а туната се цеди од масло. Се меша со маргаринот и сусамот, како и кашкавалот.
  3. Се прават топчиња, а ако сакате додадете и магдонос по желба.

Добар апетит!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Солени бомбици со мелено месо

Солени бомбици меки како душа

Солени бомбици со кикирики

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо