Чоколадни банани: Десерт кој не и штети на вашата линија

Чоколадни банани: Десерт кој не и штети на вашата линија

Доколку сакате нешто слатко, а не сакате да се здебелите, еве идеален рецепт за вас.

Едноставен десерт кој се прави за неколку минути…

Состојки:

  • 4 банани
  • 50 гр темно чоколадо
  • лешници, шарени трошки, рендано чоколадо, желе бонбони
  • дрвени стапчиња
  • слатка павлака по желба

Начин на подготовка:

  1. Бананите исечете ги на четвртини. Секое парче набодете го на дрвено стапче.
  2. Растопете чоколадо на пареа, а ако сакате посладок и посочен вкус, растопете го со малку слатка павлака.
  3. Бананите на стапчиња потопете ги во чоколадо, наредете ги на тацна, па ставете ги во фрижидер да стегнат. Потоа извалкајте ги во кокос, сечкани ореви, лешници, бадеми, бисквити или желе бонбони.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед