Заменете го кафето со ова – Спречува опаѓање на косата, лекува мигрена и грип

Заменете го кафето со ова – Спречува опаѓање на косата, лекува мигрена и грип

Липата е листопадно дрво кое во природата може да се најде и како поединечно стебло, а може да достигне и висина од 30 метри.

Липата, особено чајот од неа топло се препорачува да се пие поради сите позитивни и здрави состојки.

Липата или нејзините цветови се корисни и здрави за подобрување на концентрацијата, смирување и правилна работа на мозокот.

Богата е со калциум, витамин Ц, танин, манган и етерични масла.

Штити од грип и вируси, лекува воспаленија, превенира рак, помага за детоксикација на телото.

Го штити црниот дроб, помага при запек, ја чисти крвта и бубрезите, но помага и при состојба на анемија.

Исто така, помага за намалување на температура, лекува мигрена и главоболка, а спречува и опаѓање на косата.

Ви предлагаме една чаша кафе на ден да ја замените со шолја чај од липа.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и редовна консумација на лекарствата препишани од лекар. Доколку имате посериозни симптоми, задолжително посетете доктор.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос

singlepost_text