За најдобро зимско уживање: Варено вино со портокал и брусница

За најдобро зимско уживање: Варено вино со портокал и брусница

Вареното вино е омилен зимски пијалак кој ја подигнува температурата на повеќе начини, како во телото така и во главата…

Еве еден рецепт, кој е малку поинаков од класичниот, но истовремено е фантастичен!

Состојки:

  • 750 мл црвено вино
  • 350 мл бренди
  • 250 мл сок од брусница
  • 5 големи лажици мед
  • 2 стапчиња цимет
  • 2 портокали, исечкани на парчиња (заедно со кората)
  • 3 суви каранфилчиња
  • 100 гр брусница

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги и оставете да се зготват, а потоа процедете и послужете украсено со парче портокал.

Консумирајте умерено! Алкохолот е забранет за помлади од 18 години!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text