Ако се прејадовте крем салати за празниците: Зимска освежителна салата со печени пиперки

Ако се прејадовте крем салати за празниците: Зимска освежителна салата со печени пиперки

Ако деновиве се прејадовте со Руска или пилешка салата, време е за нешто поинакво и освежително кое ќе го подготвите во кујната.

Ова е рецептот за салата со домати и печени пиперки:

Состојки:

 • 3 пиперки
 • 4 домати
 • 2 чешни лук
 • сол
 • бибер
 • прстофат шеќер
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 лажица оцет или сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Пиперките се печат и лупат, па се сечат на парчиња.
 2. Се ставаат во сад со маслиновото масло, шеќер и сол, бибер и оцет или лимонов сок.
 3. Исечете го доматот ситно и додајте го во садот. Исчистете го и исечкајте го лукот, па измешајте.

На здравје!

Прочитај оовеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text