Топло чоколадо: Наједноставно и највкусно на свет

Топло чоколадо: Наједноставно и највкусно на свет

Ни ретко, ни густо, баш онака како што треба – одличен рецепт за највкусното топло чоколадо!

Состојки:

  • 150 гр чоколадо
  • 200 мл млеко
  • 200 мл слатка павлака
  • сол
  • цимет

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото исечкајте го ситно.
  2. Измешајте млеко и павлака па гответе на средно силен оган. Штом мешавината ќе зоврие, прелијте ја преку исечканото чоколадо и измешајте. Додајте сол и цимет и послужете веднаш.
  3. Сервирајте со шлаг и уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје

Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители

Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците

ФОТО: Еве како ќе се вика петтото дете на Џејми Оливер

ФОТО: Џејми Оливер е татко за пример

Зошто се прават мекици и зошто мајките не се присутни?

Северина држи диета кога е бремена – Еве која