Домашно тоблероне со кока кола – Се прави за 15 минути, нема печење

Домашно тоблероне со кока кола – Се прави за 15 минути, нема печење

Тоблероне е вкусот кој буди слатки и вкусни емоции. Ви нудиме евтина варијанта на овој десерт, за сите сетила и генерации.

Состојки:

 • 150 гр маргарин
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 2 лажици мед
 • 200 гр шеќер
 • 2 дл кока кола
 • 200 гр бисквити
 • 150 гр сечени ореви

Состојки за глазура:

 • парче маргарин
 • 50 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Калап во форма на триаголник се обложува со хартија.
 2. Во тава на оган се става мешавина од кока кола, шеќер, маргарин и чоколадо.
 3. Откако ќе се стопат и соединат се додаваат искршените бисквити, оревите и медот.
 4. Смесата се изедначува и се става во калапот за колачи, па се става глазурата која ќе ја направите со маргарин и чоколадо растпени и соединети на оган.
 5. Откако ќе се олади, исечете триаголници и украсете фи по желба.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни