Тој е крал на зачините – Превенира и помага за слабеење

Тој е крал на зачините – Превенира и помага за слабеење

Помеѓу зачините кои даваат посебен вкус и арома, циметот зазема посебно место кое ниеден друг зачин не може да го земе и надмине.

Иако има различни видови цимет, едно нешто им е заедничко. Тие изобилуваат со здравје и се многу корисни, а воедно и превенираат многу болести.

Содржи витамини Ц, К, Б6, Б2, многу минерали.

Помага против замор, дава енергија, ја поттикнува работата на мозокот, помага за слабеење.

Ја намалува можноста од срцев удар, решава проблеми со хронична кашлица, како и воспалени синуси, а се бори и со вируси.

Користете го почесто, а може и да го комбинирате со мед или друга здрава намирница за поголем ефект.

Повеќе поврзани вести на Gotvi.mk:

Домашно чоколадо со цимет

Мафини со цимет – повкусни од крофни

Мафини со ореви и цимет

Посна пита со тиква и цимет

Банана и цимет за подобар сон

Комбинацијата јаболко и цимет е фантастична

Пилешко со цимет

Празнични колачи со мед и цимет