Вкусен француски ролат – Деликатесен десерт за празникот

Вкусен француски ролат – Деликатесен десерт за празникот

Направете вкусен француски ролат кој сите со сласт ќе го изедат.

Ова е рецептот за неговата подготовка:

Состојки:

  • 200 гр чоколадо посно
  • 125 гр маргарин
  • 10 лажици мелени бисквити
  • 30 гр суво грозје
  • 30 гр сува брусница
  • 30 гр суви вишни

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото се топи на пареа, а се става и маргаринот.
  2. Се додава ситно сеченото овошје и мелените бисквити.
  3. Смесата се лади и се обликува ролат.
  4. Се става во фолија и се остава да се излади.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

singlepost_text