Посна торта: Неверојатно вкусна, готова за 5 минути

Посна торта: Неверојатно вкусна, готова за 5 минути

Скромна, а толку „сита“! Брзо и лесно се подготвува, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 250 гр шеќер
  • 250 гр брашно
  • 150 гр мелени ореви
  • 2,5 дл бело вино
  • 1 лажичка цимет
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • шеќер за глазура

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете брашно и сода бикарбона, па додајте мелени ореви, шеќер, вино, лажичка цимет и сè добро измешајте. Ставете ја тортата во калап и печете.
  2. Печената торта оставете ја да се излади, па прелијте со глазура од шеќер.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text