Компири со презла: Од надвор крцкави, од внатре меки како душа!

Компири со презла: Од надвор крцкави, од внатре меки како душа!

Има ли нешто поубаво од добро подготвени компирчиња? Еве одличен рецепт за крцкави компирчиња!

Состојки:

  • 600 гр компири
  • масло
  • 1 лажица зачин
  • 1/2 лажица црвен пипер
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги компирите и исечете ги на поголеми парчиња. 
  2. Прелијте ги со масло и посипете со зачин и пипер. Измешајте и секое компирче извалкајте го во презла. 
  3. Наредете ги во намастен плех и печете 30 минути на 220 степени.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text