Брзи посни бомбици од само две состојки

Брзи посни бомбици од само две состојки

Направете брзи, вкусни и посни десерт топчиња, кои веднаш ќе се изедат.

Еве како да го направите:

Состојки:

  • 1 кг костени
  • шеќер во прав по вкус

Начин на подготовка:

  1. Костените прво сварете ги, па излупете ги. Се пасираат, па им се додава постепено шеќер во прав, додека да се добие компактна смеса. Пробувајте ја смесата за да процените кога е доволно шеќер.
  2. Се формираат топчиња, па се декорираат по желба.
  3. Може да ставите растопено посно чоколадо, па совршено ќе ви се вклопат за Бадник и бадниковата вечера.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни