Грав на косовски начин: Вкусна посна салата

Грав на косовски начин: Вкусна посна салата

  • Оваа посна, здрава и „сита“ салата, ќе ја обожаваат сите!

Состојки:

  • 500 гр грав
  • 5 суви лути пиперки
  • 2 чешниња лук
  • масло
  • оцет
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Ставете го гравот ноќ претходно во студена вода за да може брзо да се зготви.
  2. Сварете го гравот, а во меѓувреме потопете ги сувите пиперки во топла вода, оставете ги околу 15 минути, исцедете ги и ситно исечкајте ги.
  3. Зготвениот грав пропасирајте го, ставете пиперчиња, изгмечен лук, сол, оцет, масло и добро измешајте.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text