Необични и вкусни: Плескавици од коприви

Необични и вкусни: Плескавици од коприви

Необично, а вкусно јадење – пробајте ги овие плескавици од коприви…

Состојки:

 • 1 веза магдонос
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици бело брашно
 • 1/2 шолја ориз
 • 2 јајца
 • 3 чешниња лук
 • 1 праз
 • 300 гр коприви

Начин на подготовка:

 1. Сварете ги копривите, исцедете ги и ситно исечкајте ги. Измешајте ги со ситно сечкан праз, лук, јајаца, брашно, ситно сечкан магдонос. Зачинете.
 2. Направете плескавици и пржете ги во масло.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте