Кескул – турски десерт готов за 15 минути

Кескул – турски десерт готов за 15 минути

Кескул е труски десерт кој потсеќа на пудинг. Брзо се прави, а уште побрзо се јаде!

Состојки:

 • 5 дл студено млеко
 • 40 гр кокос
 • 60 гр брашно
 • 80 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 лажица путер
 • малку сечкани печени лешници за посипување
 • малку кокос за посипување

Начин на подготовка:

 1. Во малку поголемо тенџере ставете студено млеко, кокос, шеќер, ванилин шеќер, полека додајте брашно и сè добро разматете со жица.
 2. Сè заедно ставете на шпорет да се готви со постојано мешање. Кога ќе зоврие додајте путер и мешајте да се растопи.
 3. Тргнете од оган и ставете во 4 помали садови. Секој прекријте го со проѕирна фолија и изладете неколку часа во фрижидер. Посипете со сечкани лешници и кокос.

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта