Дури и пастата не го прави ова – Овошје кое отстранува 90 проценти од кариесот

Дури и пастата не го прави ова – Овошје кое отстранува 90 проценти од кариесот

Јаболката отсекогаш важеле за лековито овошје, кое во Македонија го има во изобилство.

Некои видови јаболка се проценува дека имаат десет пати повеќе јод од бананата или кајсијата, а има и витамин Ц во големи количини. Посебно е значајна за зголемување на имунитетот, но и при болести на штитната жлезда.

Јаболкото е редовно дел од многу диети, здравиот начин на живот и исхрана, а англиската поговорка гласи „An Apple a.day, brings a doctor away“ (Едно јаболко дневно ќе го зачува вашето здравје),

Има витамини кои помагаат на телото против воспаленија, ги штитат црниот дроб, срцето, го намалуваат нивото на шеќер во крвта, помагаат и за прочистување и здравје на крвните садови.

Како што споменавме, доволно е да се изеде и само едно јаболко на ден за здравје.

Јаболкото го намалува и очниот притисок, а воедно делува и против кариес и ги уништува 90 проценти од бактериите.

Дури ни со четка и паста не се уништуваат толку, бидејќи според истражувањата на тој начин отстрануваме 60% од бактериите.

Затоа ви предлагаме редовно четкање на забите секој ден, но и консумација на јоболка 🙂

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Избелете ги забите со евтина намирница

Природни решенија за лошиот здив

Ќе ги снема дамките од кафе од забите

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси