Почнете го денот со вкусни переци – Топло и меко

Почнете го денот со вкусни переци – Топло и меко

Почнете го ова утро со вкусни переци кои сите ќе ги соберат на маса:

Состојки за тесто:

 • 250 гр маргарин
 • 150 гр зејтин
 • 2 лажички сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 40 гр квасец
 • 250 мл млеко
 • 1 кг брашно

Останати состојки:

 • 2 жолчки
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Од состојките се замесува тесто (прво ставете дел од брашното, па по потреба додавајте), се расукува, па од него се прават форми на переци.
 2. Се премачкуваат со жолчките, се става сусам одозгора и се редат во плех со хартија.
 3. Се  печат во загреана рерна на 210 степени околу 30-40 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал

singlepost_text