Намирница за имунитет, здравје и правилна работа на срцето

Намирница за имунитет, здравје и правилна работа на срцето

Многу е здрав, помага за слабеење, како превенција на дијабетес, како и при висок притисок. Сладок компир е зеленчук кој навистина помага во превенцијата од болести и го штити телото.

Има многу витамини, меѓу кои и Б6, кој влијае на здравјето на срцето.

Содржи минерали како калиумот, кој ги јакне имунитетот, коските и мускулите, а се смета дека е и силен антиоксиданс.

Нема скроб како обичниот компир, па со самото тоа е поздрав, а воедно е и многу вкусен.

Напомена: Природните намирници не се замена за лекарствата препишани од доктор. Тие служат како додатоци во исхраната.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил