Пилешко месо кое плива во вкусен сос од само 2 состојки

Пилешко месо кое плива во вкусен сос од само 2 состојки

Вкусно јадење од пилешко месо кое плива во неодолив сос од само 2 состојки…

Состојки:

  • пилешко бело месо
  • 2 лажици маст
  • 1 лажица брашно
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Згответе го пилешкото месо во супа, па извадете го, исчистете го од кожа и коски и исцепкајте го со раце.
  2. На маст пропржете го брашното и месото и динстајте десетина минути со непрекинато мешање и доливање супа додека не добиете сос. Додајте сол по вкус.
  3. Украсете го јадењето со магдонос и послужете со пире од компири.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text