Вкусна и закрепнувачка: Крем чорба со брокула

Вкусна и закрепнувачка: Крем чорба со брокула

Подгответе ја оваа вкусна крем чорба од брокули…

Состојки:

 • 1 главица брокула
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 компир
 • малку зачин
 • бибер
 • 2 чешниња лук
 • сончогледово масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид и морков, додајте цветови брокула, лук и исечкан компир.
 2. Налијте вода да се готви, па сè изблендирајте.
 3. Додајте зачин и бибер и уште вода да не биде многу густа. Оставете да зоврие. Можете да додадете и исечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text