Само две лажици од оваа смеса – Го прочистуваат телото и кај долгогодишни пушачи

Само две лажици од оваа смеса – Го прочистуваат телото и кај долгогодишни пушачи

Дури и да сте пушач со години, оваа смеса ќе ви помогне да го прочистите телото.

Состојки:

 • 1 кг лук
 • 1 л вода
 • 400 гр мед
 • 2 лажици зачин куркума
 • 1 парче ѓумбир

Подготовка и употреба:

 1. Медот се топи во водата и се вари.
 2. Лукот се чисти и се сече на четвртини, заедно со ѓумбирот кој претходно се лупи и сече на поситни парчиња.
 3. Се додаваат во водата со мед.
 4. Откако ќе поврие ставете ја и куркумата и намалете ја температурата.
 5. Варете на средна температура додека водата не се преполови.
 6. Откако ќе се олади, смесата ставете ја во стаклено шише и потоа во ладилник.
 7. Земајте 2 лажици наутро на празен стомак, па навечер пред вечерата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ќе се откажете од цигари и ако пушите со години

Оваа билка ја убива желбата за цигари

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките