Чаша црвено вино е превенција за многу болести

Чаша црвено вино е превенција за многу болести

Црвеното вино е здраво и штити од многу болести. Секако важно е да се напомене дека станува збор за една чаша!

Црвеното вино е одличен лек за настинка, срцеви болести и тегоби, како и проблемите со либидото.

Истражувања на Харвардскиот универзитет покажале дека виното помага и за висок притисок, а дека оние кои пијат умерена количина од ова вино имаат помал ризик од срцев удар.

Исто така, оние кои пијат чаша црвено вино имаат помал ризик за заболување од дијабетес.

Секако, најважно од се е да се пие умерено, една чаша на ден е сосема доволно, бидејќи секое прекумерно консумирање на алкохол е штетно!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Колку долго може да стои виното отворено

Шампињони во бело вино

Топло чоколадно вино за зимата

Тајната за совршено варено вино

Јунешко со пиперки во вино