Деликатесна вечера: Торта од шпагети со спанаќ и сланина

Деликатесна вечера: Торта од шпагети со спанаќ и сланина

Од тестенини никогаш доста, со нив може да се прават нови деликатеси и да се експериментира. Направете торта од шпагети со вкусни додатоци и одличен вкус.

Состојки:

 • 250 гр шпагети
 • 3 јајца
 • 100 гр павлака
 • 200 гр сирење
 • 200 гр спанаќ
 • масло
 • сол
 • 200 гр сланина

Начин на подготовка:

 1. Се варат шпагетите во солена вода, се пржи на масло измиениот и исчистен спанаќ, па се додава сол.
 2. Во павлаката се ставаат јајцата и се мати, па се додава сирењето и исечената сланина.
 3. Шпагетите се цедат, се става на нив и смесата со сланината и сè се меша и соединува.
 4. Се подмачкува тркалезен калап, се ставаат на него шпагетите, се рамнат со лажица и се печат во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути.
 5. Послужете со сирење.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Јадете тестенини пред спиење – тоа е грешка

Вегетаријански сос за тестенини

Нова идеја за тестенини

Тестенини со сос од печурки

тестенини со кајмак

Тава со тестенини