Оригинална руска салата по традиционален рецепт (Видео)

Оригинална руска салата по традиционален рецепт (Видео)

Нема слава без руска салата. А како изгледа автентичниот рецепт, погледнете во видеото во прилог!

Состојки:

 • 150 гр свински врат или шунка
 • 2 компири
 • 1 поголем морков
 • 150 гр грашок
 • 200 гр мајонез
 • 3 јајца
 • 200 гр павлака
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица јаболков оцет
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот згответе го како и јајцата па исечете ги на ситни коцки, додајте мајонез, јајца, сенф, сувомеснато, оцет или лимонов сок и сè измешајте!

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text