Совршен рецепт за посна вечера – Риба деликатес

Совршен рецепт за посна вечера – Риба деликатес

Направете вкусен деликатес со риба и печурки за посната вечера.

Еве го рецептот, како и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 1 поголема пастрмка (2.5 кг)
 • 3 лимони на парчиња
 • магдонос
 • сол
 • бибер
 • 200 мл бело вино
 • 1 шолја посна зеленчукова супа
 • 1 лук
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Се чисти и сече лукот ситно, се става малку масло, сок од лимон, зачините и магдоносот во сад.
 2. Се става сол врз пастрмката која е во плех за печење, а до неа се ставаат парчињата лимони.
 3. Се пече 15 минути во загреана рерна на 200 степени, па се додава белото вино.
 4. При печењето неколку пати додавајте од виното.
 5. Додадете ја и бистрата супа и потоа печете уште 30 минути.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

singlepost_text