„Помфрит“ од моркови – одлична закуска (Видео)

„Помфрит“ од моркови – одлична закуска (Видео)

На морковот често гледаме како состојка која ќе надополни некое јадење, ќе му даде густина, сладок вкус и слично. Но, морковот може да биде и пред(јадење)!

Состојки:

 • 2 моркови
 • 1 лажица масло
 • малку пармезан
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка пипер
 • малку свеж магдонос
 • 1/2 лажичка сол

Состојки за сос:

 • 2 лажици грчки јогурт
 • 1 лажица лимонов сок
 • 1/2 лажичка лук
 • сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

singlepost_text