Бадник е голем празник: Ова треба да го има на трпезата

Бадник е голем празник: Ова треба да го има на трпезата

Бадник е голем христијански празник, се прославува ден пред Божиќ и е најстрогиот ден од постот кој трае 40 дена. За овој голем и тежок празник мора да се почитуваат одредени правила.

Трпезата е посна, па затоа на неа предлагаме да има посна сарма, посно гравче, посни салати, подварок, салата од компир или зелка. Секако пригответе и други посни јадења по желба.

На средина на масата треба да има кошница со житарики и овошје, а централно место има лебот со паричка, која традиционално се дели за среќа и берикет.

Ставете на трпезата и бадникови гранчиња.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text