Несекојдневна кинеска салата

Несекојдневна кинеска салата

Ако ви здосадија салатите кои ги подготвувате постојано, пробајте го овој рецепт за кинеска салата.

Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • 3 шолји вода
 • 1 лажица кари
 • 1 лажица сол
 • 4 кисели краставички
 • 4 варени јајца
 • 250 гр пилешко филе
 • 100 гр мајонез
 • 180 гр кисела павлака
 • 1 лажица сусам

Начин на подготовка:

 1. Оризот згответе го во три шолји вода со лажица сол и лажица кари зачин, па изладете го.
 2. Исечкајте ги киселите краставички на коцки. Варените јајца исечкајте ги на коцки, пилешкото филе на ленти. Измешајте павлака и мајонез.
 3. Во тава без маснотија ставете лажица сусам и мешајте со лажица додека не добие фина браун боја, па изладете.
 4. Соединете ги сите подготвени состојки со смесата од мајонез и павлака и на крај додајте сусам. Измешајте, изладете и послужете.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text