Распукнати колачиња полнети со сочно чоколадо (Видео)

Распукнати колачиња полнети со сочно чоколадо (Видео)

Она што е посебно интересно кај овие колачиња е контрастот од крцкав стврднат слој и фина чоколадна внатрешност која е божанствено мека и се топи во уста.

Состојки:

  • 80 гр глатко брашно
  • 30 гр презла
  • 120 гр чоколадо во прав
  • 350 гр мелени ореви
  • 3 јајца
  • 200 гр шеќер во прав
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 лажица рум
  • околу 80 гр шеќер во прав

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта