Празнична погача: Не постои поубава и повкусна! (Видео)

Празнична погача: Не постои поубава и повкусна! (Видео)

Време е за една погача, која има задолжително место на вашата празнична трпеза, а се прави многу лесно.

Состојки:

  • 150 мл јогурт
  • 150 мл млако млеко
  • 70 гр путер или маргарин
  • сол
  • малку шеќер
  • 600-700 гр брашно
  • 15 гр квасец
  • 50 мл масло
  • 3 јајца

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече