Костен ролат – не се пече, а се прави за миг

Костен ролат – не се пече, а се прави за миг

Уживајте во вкусен десерт од костени…

Состојки:

 • 500 гр пире од костени
 • 125 гр шеќер во прав
 • 1 лажица рум
 • 125 гр маргарин
 • 200 гр бисквити
 • 50 гр маргарин
 • 50 гр шеќер
 • 50 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Разматете маргарин и шеќер, додајте костен и лажица рум. 
 2. Преку алу фолија ставете ја масата во облик на правоаголник и ставете во фрижидер. 
 3. За темниот дел, разматете маргарин и шеќер, додајте растопено чоколадо, бисквити и млеко, внимавајќи масата да не биде премногу густа. 
 4. Извадете ја светлата кора од фрижидер, премачкајте ја со темниот дел и свиткајте. 
 5. Ролатот оставете го да стегне во фрижидер, па послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text