Брзо и лесно: Направете домашен бејлис ликер

Брзо и лесно: Направете домашен бејлис ликер

Домашен алкохолен пијалак за добра забава со драгите гости…

Состојки:

  • 1 2/3 шолји ирско виски
  • 420 гр кондензирано млеко
  • 1 шолја слатка павлака
  • 2 лажици чоколаден сируп
  • 2 лажички ванила екстракт
  • 1 лажичка инстант кафе

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и мешајте на најјака брзина додека не стане кремасто, 30-60 секунди. 
  2. Кога сè ќе се измеша, ставете го ликерот во стаклено шише и чувајте го во фрижидер. Пред употреба протресете го шишето. 
  3. Послужете со дробен мраз и уживајте!

Консумирајте одговорно! Алкохолот е забранет за лица помлади од 18 години.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет