Едноставна чоко малина торта

Едноставна чоко малина торта

Пробајте ја оваа едноставна чоко малина торта…

Состојки:

 • 200 гр чоколадо
 • 125 гр путер
 • 2 лажици какао
 • 3 лажици шеќер
 • 4 јајца
 • 1 пудинг од малини
 • 1 шолја џем од малини
 • шлаг крем од чоколадо
 • 1/2 дл млеко

Начин на подготовка:

 1. Растопете путер и чоколадо во тенџере. Кога смесата добро ќе се измеша и растопи, тргнете од рингла малку да се излади.
 2. Во смесата додајте јајца, какао и шеќер и сè измешајте.
 3. Смесата ставете ја во калап за торта и печете на 250 степени додека не биде готова (со чепкалка проверете дали тестото е печено).
 4. Во 300 мл млеко згответе пудинг од малина и во него додајте џем, па со таа смеса премачкајте ја чоколадната кора. Разматете шлаг крем и премачкајте ја тортата.

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text