Топло чоколадо со цимет – вистинско уживање

Топло чоколадо со цимет – вистинско уживање

Циметот на чоколадото му дава посебна арома…

Состојки:

  • 3 дл млеко
  • 3 дл слатка павлака
  • 3 лажици горко какао во прав
  • 200 гр чоколадо
  • цимет

Начин на подготовка:

  1. На слаб оган загрејте го млекото и додајте павлака, какао и чоколадо. 
  2. Постојано мешајте додека смесата не стане сосема глатка, а потоа гответе уште 5 минути повремено мешајќи. 
  3. Тргнете од оган па додајте по лажичка цимет во секоја шолја.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text