Како да пиете, а да не се опијаните и што ако претерате?

Како да пиете, а да не се опијаните и што ако претерате?

Претераната консумација на алкохол доведува до тегоби, вртоглавица, мачнини. Главоболката е она што следува наредниот ден, а никој не е имун на зголемени дози алкохол.

Сепак, за празниците многумина се соочуваат со наведениоиот проблем, а еве трик како да се решите од она непријатно чувство.

Пред да започнете со пиење, не заборавајте, алкохолот не се сложува со масти, затоа со една лажица маргарин или маслиново масло пред консумирање алкохол, ќе спречите пијанство.

Доколку сепак претерате со алкохол и наредниот ден сте мамурни, познат е и стариот рецепт против мамурлак, а тоа е расолот.

Најдобар лек, сепак, е умереноста, како во јадењето, така и во пиењето.

Не претерувајте со алкохол и не дозволувајте да ја прекине забавата!

Алкохолот е забранет за лица помлади од 18 години.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text