Не фрлајте храна! Вака продолжете им го рокот на колачите

Не фрлајте храна! Вака продолжете им го рокот на колачите

По прославата за Нова Година и Божиќ, често може да се случи да ни остане повеќе храна. Остануваат и колачиња, а најлоша опција е фрлањето на храна!

Сепак, постојат совети и начини со кои колачињата ќе бидат свежи подолго време:

Крцкавите колачиња е поднесуваат влага, бидејќи таа ги омекнува, па затоа чувајте ги во херметички затворен сад. Но, не ги ставајте топли, туку откако целосно ќе се изладат.

Ако сакате да сочувате свежи штрудли или куглоф, чувајте ги во сад со половина исечено јаболко, или пола парче леб, за да се впие влагата и да се задржи свежината.

Колачите од тесто, доколку сте направиле повеќе, најдобро е да ги замрзнете.

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text