Бомбици со смоки за свечената трпеза

Бомбици со смоки за свечената трпеза

Направете вкусни ситни топчиња со смоки во нив по рецепт кој може да го подготвите за претстојните празници.

Ова е рецептот, како и начинот на подготовки:

Состојки:

  • 4 мали кеси смоки Стоби флипс
  • 150 гр кикирики
  • 250 гр маргарин
  • 100 гр сусам

Начин на подготовка:

  1. Подготовката не може да биде полесна. Смоките се ронат, се додава маргаринот и иситнетите кикирики и се формирааттопчиња.
  2. Потоа, убаво се поминуваат во сад со сусамот кој претходно сте го пропржиле на масло.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

singlepost_text