Запечено мелено месо во павлака

Запечено мелено месо во павлака

Идеално решение кога не сакате да поминете многу време во кујна!

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 2 праза
 • 1 јајце
 • 50 гр презла
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • мешавина од зачини
 • 2 јајца за прелив
 • 140 мл павлака за готвење за прелив

Начин на подготовка:

 1. На малку маслиново масло пропржете го меленото месо. Додајте исечкан праз, па зачинете по вкус. Динстајте на слаб оган десетина минути.
 2. Тргнете од оган, додајте презла и разматено јајце. Сè добро соединете, па ставете во огноотпорен сад кој сте го премачкале со малку путер или маргарин и сте го посипале со брашно.
 3. Печете на 200 степени 15-20 минути.
 4. Разматете јајца и павлака за готвење, посолете по вкус, па ставете преку месото и уште кратко запечете.
 5. Печеното јадење изладете го, па исечете го на парчиња и послужете со сезонска салата.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text