Правите ручек и забележавте дека не сте купиле јајца? Овие намирници ги заменуваат

Правите ручек и забележавте дека не сте купиле јајца? Овие намирници ги заменуваат

На сите барем еднаш ни се случило да почнеме да готвиме, па да сфатиме дека ни недостасува некој продукт. Ако при готвењето ви е потребно јајце, а немате купено, не грижете се, бидејќи има решение.

Една замена за јајце е тиквата која дава доволно влажност на секое јадење.

Компирот е крал на зеленчукот и често е една од најдобрите замени за јајце. Може да го користите и во форма на пире.

Ако правите колач, јајцето заменете го со маслиново масло и тоа со 1/4 шолја.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

singlepost_text