Време е за нови вкусови: Салата со прокељ за здравје во зима (Посен рецепт)

Време е за нови вкусови: Салата со прокељ за здравје во зима (Посен рецепт)

Направете вкусна салата богата со зеленчук и витамини. Нешто поинакво за зимските денови и за празниците.

Состојки:

 • 300 гр прокељ
 • 300 гр компир
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 1 црвена пиперка
 • 2 чешни лук
 • малку карфиол
 • масло
 • оцет
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Се варат исчистените, излупени и измиени компир, морков и карфиол. Компирот и морковот се сечат на коцки.
 2. Пиперката исто така се сече ситно, и прокељот на пола.
 3. Кромидот се сече заедно со лукот, па се става во сад со другите состојки. Убаво измешајте, па додадете ги маслото, зачините и оцет.

Пријатно јадење!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула