Празниците не се празници без руска салата: Нов рецепт без мајонез

Празниците не се празници без руска салата: Нов рецепт без мајонез

Направете руска салата за претстојните празници. Ви предлагаме рецепт кој се прави без мајонез.

Ова е сè што ви треба, како и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 200 гр моркови
 • 200 гр грашок
 • 200 гр кисели краставички
 • 5 варени јајца
 • 100 гр компир
 • 50 гр кашкавал
 • 50 гр шунка
 • 50 гр јогурт
 • сок од 1 лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка.

 1. Се мие и чисти зеленчукот, па се вари во солена вода додека да омекне. Потоа се остава да се олади.
 2. Од јајцата се вадат жолчките, а се сечат белките на коцки.
 3. Зеленчукот се сече ситно, се сечат и киселите краставички, па се ставаат во сад заедно со останатите состојки.
 4. Се става сол, бибер и сок од лимон.
 5. Се додаваат кашкавал и јогурт, па се се меша и се остава да се излади.
 6. По желба може да ги додадете и жолчките исечени на коцки.

На здравје и имајте среќни и весели празници!

Повеќе салати на Gotvi.mk:

Вкусна салата со јајца

Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе

Шарена салата

Руска салата без мајонез и шунка

Одлична салата од карфиол

Најдобриот рецепт за руска салата

Запечена цезар салата