Лек за кашлица, болно грло и главоболка – Важно е да ги ставите состојките по овој ред

Лек за кашлица, болно грло и главоболка – Важно е да ги ставите состојките по овој ред

Направете лек за кашлица, болно грло и главоболката која често доаѓа со нив. Потребни се само три состојки.

Состојки.

  • 400 мл вода
  • 2 зрели банани
  • 2 лажици мед

Подготовка и употреба:

  1. Бананите се ставаат во блендер да станат како пире, па се стават во тенџере заедно со водата и се остава додека да зовријат.
  2. Се трга смесата на страна, а откако ќе се олади се додава мед.
  3. Консумирајте 4 пати на ден кога сте болни.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зошто е добро да пиете вода со мед

Домашни бонбони од мед

Домашни колачиња со мед

Запечени пилешки гради со мед

Медени коцки со ванила