Чорба полна здравје: Толку е вкусна, една чинија го закрепнува телото

Чорба полна здравје: Толку е вкусна, една чинија го закрепнува телото

За ладната зима, ниските температури и против вирусите кои напаѓаат периодов, оваа супа е вкусно јадење и лек.

Состојки:

 • 1 кромид
 • 1 зелена пиперка
 • малку магдонос
 • сол
 • бибер
 • 100 гр ориз
 • морков
 • целер
 • грашок
 • карфиол
 • вегета
 • 250 гр бело месо
 • масло
 • 1 шолја доматно пире

Начин на подготовка.

 1. На масло се пржат кромидот и пиперката, па се додава останатиот зеленчук, кој треба да биде ситно исечкан.
 2. Се додава и пилешкото месо исечено на коцки.
 3. Се става вода и се вари околу 40 минути.
 4. Пред крај се додаваат оризот, па зачините и магдонос,како и доматното пире.
 5. Се вари уште малку, па се послужува топла чорбата.

Пријатно јадење!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)