Овој зеленчук е поздрав кога ќе се зготви – Калциумот се зголемува за три пати

Овој зеленчук е поздрав кога ќе се зготви – Калциумот се зголемува за три пати

Спанаќот е многу здрав зеленчук со многу витамини и хранливи состојки. Го чува здравјето, богат е со калциум, магнезиум, бета-каротен и многу антиоксиданси.

Сепак, она што е најважно за него е дека со термичкото обработување, тој станува поздрав и овие состојки доаѓаат повеќе до израз. Со оглед на тоа дека многу видови зеленчук ја губат хранливата вредност при варење и пржење, ова е супер вест.

Со варењето, количината на калциум се зголемува и до три пати.

Јадете го често и бидете здрави, полни со енергија и со добар имунитет.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Корпички со спанаќ

Макарони со сирење, спанаќ и шунка

Нема повкусни: Тестенини со спанаќ

Бурек со спанаќ на старински начин

Вкусен ролат од спанаќ

Чорба од спанаќ идеална за есента