Тартар сос: Одлично оди со сите јадења

Тартар сос: Одлично оди со сите јадења

Сакате ли мајонез, краставици и кисела павлака? Тогаш тартар сосот е најдобриот избор за вас – одлично оди со секакви јадења, а се подготвува за миг!

Состојки:

 • 2 дл мајонез
 • 4 лажици кисела павлака Пекабела
 • половина главица цврвен кромид
 • 1 чешне лук
 • половина шолја ситно исечакни краставици
 • сок од половина лимон
 • 1 лажица сенф
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. Во еден сад измешајте ги сите суви состојки, кромидот исечкајте го ситно, а лукот истолчкајте го. Кога сите состојки ќе се соединат, додајте мајонез, кисела павлака, сенф и сок од лимон. Мешајте заедно па додајте ги останатите зачини. 
 2. Тартар сосот ставете го во фрижидер добро да се излади, па послужете.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

 

 

 

singlepost_text