Свечени благи палачинки – Вкус кој освојува

Свечени благи палачинки – Вкус кој освојува

Омилениот десерт во свечано издание!

Состојки:

 • 7 белки
 • 1 лажица шеќер
 • 3 жолчки
 • 4 лажици брашно
 • 50 гр путер
 • путер за печење на палачинките
 • кристал шеќер за посипување

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги белките со шеќер, додајте жолчки една по една и на крај брашно. 
 2. Растопете го путерот и полека додајте го во масата. 
 3. Пред печење во тава ставете малку путер, ставете тесто за палачинки и печете. 
 4. Кога долната страна ќе биде печена, од горе ставете малку путер и свртете ја палачинката. Кога ќе биде печена од другата страна, од горе посипете со шеќер, поклопете ја палачинката и ставете ја на тацна со топки сладолед и прелив од чоколадо. 
 5. Наместо сладолед можете да ставите и слатка павлака.

 

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта