Празничната трпеза ја красат руска или пилешка – Бидете различни, направете посебна празнична салата

Празничната трпеза ја красат руска или пилешка – Бидете различни, направете посебна празнична салата

Многу свечени и празнични трпези не можат да се замислат без руска или пилешка салата, но ние имаме нова и вкусна идеја за вас.

Одличен рецепт за посебна француска салата, а ова е сè што ви е потребно:

Состојки:

  • 4 излупени и изрендани кисели јаболка
  • 4 изрендани моркови
  • 8 сварени јајца
  • кашкавал или сирење по избор

Начин на подготовка.

  1. Се зема стаклен сад и во него се редат состојките по овој редослед: Прв слој јаболка, потоа пресечените јајца на тркалца, па моркови и на крајот сирење или кашкавал.
  2. Оставете ја салатата да стои околу еден до два часа во ладилник за убаво да се стегне.
  3. Декорирајте ја по желба.

Добар апетит

Повеќе салати на Gotvi.mk:

Вкусна салата со јајца

Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе

Шарена салата

Руска салата без мајонез и шунка

Одлична салата од карфиол

Најдобриот рецепт за руска салата

Запечена цезар салата