Плескавици со кајмак – Вкусна идеја за ручек

Плескавици со кајмак – Вкусна идеја за ручек

Направете вкусни плескавици за 4 лица и тоа за само половина час. Нема мака, а многу се вкусни.

Ова е рецептот за нив:

Состојки:

 • 600 гр мелено јунешко или мешано месо
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица вегета
 • 2 чешни лук
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во сад се ставаат меленото месо со ситно сечканиот кромид, па се ставаат солта и биберот.
 2. Потоа се додава вегета, па лукот.
 3. Се формираат плескавици со рацете и се печат на скара или во тавче со масло.
 4. Сервирајте со кајмак или сезонски со ајвар.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо